Podporne Skupine

Zavod Opora - Psihosvetovanje in Izobraževanje

Podporna skupina šteje majhno skupino članov: 4-6

Trajanje: 3 mesece po 90 min

Podporne skupine

  • Združujejo ljudi, ki doživljajo ali so doživeli podobne izkušnje.
  • Ljudem ponujajo možnost izmenjave osebnih izkušenj, občutkov, strategij obvladovanja stresnih situacij.
  • Za mnoge ljudi (zlasti tiste, ki se srečujejo z boleznijo) je lahko podporna skupina,  zapolnitev vrzeli, ki nastane med zdravljenjem.
  • Lahko zapolnijo potrebo po čustveni opori, ker odnos z zdravnikom ali drugim zdravstvenim osebjem morda ne zagotavlja ustrezne čustvene podpore.
  • Družina in prijatelji pogosto ne razumejo vpliva in poteka bolezni ali zdravljenja.
  • Podporna skupina, kjer se družijo ljudje s skupnimi izkušnjami, lahko deluje kot most med zdravstvenimi in čustvenimi potrebami.
  • Skupne izkušnje članov podporne skupine pogosto pomenijo, da imajo vsi podobne izkušnje, občutke, skrbi, vsakodnevne težave, odločitve o zdravljenju in stranske učinke zdravljenja.
  • Sodelovanje v skupini daje prisotnim priložnost, da so z ljudmi s katerimi imajo skupen namen.
  • Podporna skupina odvzame občutke osamljenosti, izoliranosti, obsojanja, zmanjša stisko, depresijo, tesnobnost in utrujenost.
  • Prisotni odkrito in iskreno spregovorijo o svojih občutkih in tako izboljšajo spretnosti za spopadanje z izzivi.
  • Prisotni pridobijo občutek moči, nadzora, izboljša se razumevanje bolezni in lastnih izkušenj z njo.

Podporna skupina za starše otrok s kronično boleznijo

Namen podporne skupine:

  • Nuditi oporo staršem otrok s kronično boleznijo, ki se posledično nahajajo v stresni situaciji.
  • Zajeti želimo celoten družinski sistem in pogledati celovito na otroka ali mladostnika ter celotno družino.
  • Ni namen na udeležence gledati samo kot na družino s kroničnim bolnikom ampak pod drobnogled vzeti vsakega posameznika v tem družinskem sistemu.

Starševstvo je nasploh zahtevno, težko in stresno, da pa je uspešno je potrebno razviti ustrezne prilagoditvene mehanizme. Starševska vloga predstavlja ogromno odgovornost, izzive in hkrati omogoča osebnostno rast. Mati je tista, ki na sočuten način umirja otrokova čustva in jih skupaj z njim raziskuje. Ob vsem tem pa mati pripravlja otroka na samostojnost in odhod od doma. Oče pa vpliva na oblikovanje otrokovega samozaupanja, odločnost in trdnost. S svojimi mejami, trdnostjo in pravili bo na sočuten način otroku omogočil, da bo razvil individualnost. Kadar pa se v družini zgodi travmatični dogodek, se v družini poruši ravnovesje in harmonija. Diagnoza otrokove kronične bolezni je za starše eno izmed močnejših čustveno travmatičnih doživetij. Vsakodneven kompleksen in intenziven način zdravljenja pomeni za starše izgubo zdravega otroka. Starši gredo tako čez proces žalovanja in prilagoditve na novonastalo situacijo. Stres za starše pa ni povezan z vrsto in trajanjem kronične bolezni, ampak z veliko starševsko odgovornostjo za zdravljenje in vodenje sladkorne bolezni.

Cilj delavnic:

  • Pripeljati starše skozi proces žalovanja, jim osvetliti notranje doživljanje strahu, zanikanja, anksioznosti, žalosti, jeze in krivde.
  • Staršem želimo regulirati vsa ta čutenja, posledično pa bodo z našim sočutjem prišli do spoznanja, da niso sami naredili ničesar narobe.
  • Okrepitev staršev za lažjo prilagoditev na nov način življenja, sprejetje bolezni in lažji nadzor le-te.
  • Naše glavno poslanstvo: samozavestni starši, ki so svojim otrokom v večjo oporo, ob starševskem stresu avtomatsko posežejo po novih strategijah spoprijemanja s stresom.

Cena: 20 eur/osebo ali 30 eur/oba starša

Prijavite se lahko na elektronski naslov: zavodopora@gmail.com

Podporna skupina za mladostnike s kronično boleznijo

Tukaj pozornost posvečamo otrokom in mladostnikom s kronično boleznijo ter njihovim sorojencem. Vsak posamezni udeleženec s svojo izkušnjo soočanja z boleznijo vpliva na ostale prisotne. Skupaj oblikujemo varen prostor, kjer se pogovarjamo o kronični bolezni, o soočanju s stiskami v vsakodnevnem življenju.

Pogosto se v družini, ki ima otroka s kronično boleznijo, pozabi na notranje doživljanje sorojencev. Njihovi občutki ostajajo nenaslovljeni, sam ostaja v svojem svetu in se oddaljuje od odnosov v družini na različne načine (zasvojenosti, nezdravi odnosi, nesprejemljivo vedenje,…). Vsi odkloni od »normalnega« pa so samo klic po odnosu, klic po starših in njihovo upanje, da jih bodo obremenjeni starši kdaj slišali.

Trajanje: 90 min

Cena: 15 eur/osebo

Prijavite se lahko na elektronski naslov: zavodopora@gmail.com

Podporna skupina za ženske

To je skupina, kjer je bistven varen prostor v družbi enako mislečih žensk. Pogovarjamo se o ženskosti in o stvareh, ki bremenijo žensko. Tukaj ženska spoznava samo sebe, ozavešča svoje vire moči, sočutje do sebe, se poslavlja od vzorcev krivde, žalosti, jeze,… Ženska je v tem prostoru postavljena v središče dogajanja, razrešujejo se vprašanja stresnega življenja, bolečih odnosov, čustvenih ran in se uči postavljati meje. Ženska se opolnomoči in ugotovi, da je edina voditeljica svojega življenja. Skupina je namenjena ženskam, ki imajo občutek, da so obtičale na mestu, se soočajo z izgorelostjo in ne zmorejo naprej. V varnem okolju se tako srečajo ženska srca, ki se pričnejo zavedati, da se morajo ustaviti, če želijo zadihati s polnimi pljuči. To je prostor, kjer si ženska, morda prvič, zastavi vprašanje »Kaj pomeni biti ženska?«

Trajanje: 90 min

Cena: 20 eur/osebo

Prijavite se lahko na elektronski naslov: zavodopora@gmail.com